fbpx

GERMAN OPEN: Ma Long preko Samsonova do nove titule

Najbolji igrači sveta našli su se na ITTF German Openu, koji se od 27. do 31. januara održao u Nemačkoj. Svetski broj jedan još jednom je uspeo da dokaže da je neprikosnoven na svim svetskim turnirima. Sa druge strane, njegov rival u finalu priredio je prijatno iznenađenje stigavši do same završnice.

Aktuelni prvak sveta nastavlja da dominira svetskim stonim tenisom, što je pokazao i na upravo završenom German Openu, ITTF turniru Super serije, na kome se nalazila većina igrača iz samog vrha svetske rang liste.

Iskusni Samsonov u okršaju sa svetskim šampionom (foto: ITTF)

Kako je odmicao turnir, Ma Long je ubedljivim pobedama bez izgubljenog seta nagovestio da će i na ovom turniru odneti pobednički pehar. Prvi koji se našao na putu svetskog broja jedan bio je stonoteniser iz Danske, Jonathan Groth, prema kome Ma Long nije imao milosti i deklasirao ga sa 4:0. Osmina finala prvom nosiocu donela je susret sa Koki Niwom, koji se proveo slično poput prethodnog protivnika Ma Longa. Rezultat je, takođe, bio 4:0.

U borbi za ulaz u polufinale Ma Long se sastao sa Japancem Kaii Yoshidom, koji, takođe, nije uspeo da oduzme set najboljem igraču sveta. Susret koji su ljubitelji stonog tenisa isčekivali, odigrao se u polufinalu turnira. Sastali su se Ma Long i Zhang Jike. Svom reprezentativnom kolegi Ma Long nije prepustio ni set, i deklasirao ga sa 4:0.

Poslednju prepreku na putu do titule Ma Longu predstavljao je veteran iz Belorusije, koji je priredio prijatno iznenađenje na ovogodišnjem izdanju German Opena. Slavio je u mečevima u kojima nije bio favorit, ali je u finalu ipak morao da poklekne pred šampionom turnira. Sa 4:1 Ma Long je nadigrao Samsonova, koji je pritom uspeo i jedini da mu oduzme set na turniru.

Kao što smo već pomenuli, najprijatnije iznenađenje turnira svakako je Vladimir Samsonov. U prvom kolu turnira bio je bolji od Tiaga Apolonije sa 4:2. Reprezentativac Katara Ping Li predstavljao mu je sledeću prepreku, koju je premostio pobedom od 4:1. U četvrtfinalu turnira, u okršaju dve Evropske legende ovog sporta, Samosnov je sa 4:0 eliminisao domaćeg takmičara, Timo Bolla i tako ušao među četiri najboljih. Chuang iz Kineskog Tajpeha bio je protivnik Samsonova u polufinalu. Još jedna sjajna partija Belorusa donela mu je prolaz u finale, a Chuanga je nadigrao sa 4:1.

Među četiri najbolje takmičarke u ženskoj kategoriji, sve četiri su, kao što se i pretpostavljalo, bile iz Azije. Kineskinja Yang Wu uspela je da osvoji titulu savladavši Kasumi Ishikawu iz Japana u finalu, dok su u polufinalu eliminisane Limei Hu i Ho Ching Lee.

Kada je reč o reprezentativcima Srbije, oni su učestvovali na ovom turniru, ali nisu zabeležili značajan rezultat. Svo troje takmičara, Marko Jevtović, Gabriela Feher i Anamaria Erdelji, eliminisani su u prvom kolu turnira.

Više snimaka sa turnira možete pogledati na You Tube kanalu ITTF-a, klikom na OVAJ link, dok je snimak finala u muškoj konkurenciji dostupan ispod.