Finansijska pomoć države u iznosu od 20 miliona dinara dospela je na račune osam najuspešnijih stonoteniskih klubova u Srbiji. Svi su dobili jednak iznos, po dva i po miliona, a u pitanju su učesnici plej-ofa iz prošle sezone – Banat, Crvena zvezda, Radnički i Spartak kod muškaraca, kao i Novi Sad, Josip Kolumbo, Panonija i TSC kod žena.
Međutim, Stonoteniski savez Srbije, koji je u celom procesu trebao biti nešto poput korespodenta između Ministarstva i klubova, napravio je niz nelogičnih poteza od kojih neke možemo okarakterisati kao skandalozne.

Kako je sve počelo?
Vlada Srbije je 27. novembra objavila Uredbu o programu finansijske pomoći klubovima usled otežanih ekonomskih uslova izazvanim pandemijom koronavirusa. S obzirom da je stonom tenisu bilo namenjeno 20 miliona dinara, očekivalo se da Stonoteniski savez Srbije o tome obavesti klubove, ali to nije uradio, sve dok naš portal 1. decembra nije objavio tekst u kome je otvorio oči javnosti da STSS ćuti o ovom programu pomoći. Kliknite ovde za taj tekst.
STSS obavestio klubove par sati nakon našeg teksta
Kada je shvatio da su klubovi uz pomoć portala stonitenis.org saznali za finansijsku pomoć države, Stonoteniski savez Srbije je hitno reagovao i par sati nakon našeg teksta objavio obaveštenje o programu pomoći na zvaničnom sajtu STSS i mejlom obavestio sve klubove, čak i one koji ne ispunjavaju uslove. Sve se to dešavalo 1. decembra, a rok za podnošenje prijave bio je samo dva dana kasnije, 3. decembar.
Postavljaju se pitanja, šta bi bilo da naš portal nije objavio tekst o državnoj pomoći? Kakvu je nameru STSS imao time što je ćutao o ovako značajnoj pomoći klubovima? Možda ste već mogli da zaključite koji su odgovori na ova pitanja, a ako niste, verujemo da ćete u tome uspeti čitajući tekst u nastavku.
Ekskluzivno saznanje o promeni liste dobitnika
Naš portal došao je do nezvanične informacije da je na sednici Izvršnog odbora održanoj 27. novembra, četiri dana pre objavljivanja našeg teksta i informacija na sajtu STSS, donešena odluka o listi odabranih klubova koje će STSS predložiti Ministarstvu za dodelu pomoći. STSS je potom poništio tu odluku jer je konkurs postao javan, zahvaljujući našem tekstu.
U međuvremenu je donešena nova, izmenjena lista dobitnika na elektronskoj sednici, ali ona nije imala potrebnu većinu, pa je sazvana redovna sednica u Beogradu. Na tom sastanku pojavila su se i dva predstavnika klubova Super lige koji su tako pokušali direktno da utiču na odluku Izvršnog odbora pri čemu je sednica protekla izuzetno burno, saznaje stonitenis.org.
Savez traži polovinu novca nazad kako bi pomogao druge klubove
Nakon što je definitivno odlučeno kojim klubovima će sredstva biti dodeljena, STSS je zamolio dobitnike da polovinu novca, što predstavlja 1.250.000 dinara po klubu (ukupno 10 miliona) vrate Stonoteniskom savezu Srbije u tzv. fond solidarnosti za pomoć ostalim klubovima u Srbiji.
STSS je naveo da su dobitnici načelno prihvatili ovaj predlog, te da će Radnički, Josip Kolumbo i Panonija bezuslovno uplatiti po 1.250.000 dinara, dok su ostali, bez navedenog iznosa, takođe potvrdili nameru da pomognu kupovinom opreme.
Smatramo da je potpuno u redu pomoći i ostalim klubovima i podržavamo takvu nameru. Međutim, kakvu garanciju STSS daje da će iznos od 10 miliona dinara zaista podeliti drugim klubovima? Kako im verovati, kada umalo nisu uspeli da pred više od 170 klubova prećute informaciju o ovom programu?
Kako bi povrat novca u praksi mogao da izgleda?
Zamislite da ste ovlašćeno lice jednog od klubova dobitnika. Vaš zadatak bio bi da Stonoteniskom savezu Srbije uplatite 1.250.000 dinara a da ne prekršite Zakon, podrazumeva se. To znači da bi potrošnju svih 2.500.000 dinara morali da opravdate računima i da poštujete finansijski plan koji ste predali pri kandidaturi. Naravno, u finansijskom planu ne piše ”donacija Stonoteniskom savezu Srbije”, pa bi tih 1.250.000 morali da obezbedite kroz druge prihode.
Kako će klub koji se svakodnevno bori za donacije od raznih organizacija, preduzeća i pojedinaca, istima objasniti da njihov novac prosleđuje Stonoteniskom savezu Srbije? Ispada da klub traži donaciju da bi Savezu uplatio donaciju.
Drugi način da obezbedite sumu od 1.250.000 dinara je ugovor o pozajmici od strane pravnog ili fizičkog lica. Problem u ovom načinu leži u tome što gore navedeni iznos nije mali, te lako može postati predmet nadležnih državnih organa o poreklu tog novca.
Treći način je da klub obezbedi novac iz sopstvenih sredstava kao što su članarine ili kotizacije od turnira, ali koji klub može tek tako prihodovati više od 10.000 evra, posebno u doba korone?
Rešenje koje je većina klubova predložila, da se kupovinom opreme pomognu drugi klubovi, neuporedivo je jednostavnije i transparentnije.
Neka bude javno!
Apsolutno se kao portal zalažemo da pomoć stigne i do drugih klubova. Iz tog razloga, klubovima koji će, nadamo se, proslediti pomoć drugima u vidu opreme, nudimo mogućnost da se oglase na našem portalu i navedu koje klubove su pomogli i kojom količinom opreme.